შიდა დაკვირვების გაკვეთილის გეგმა





გაკვეთილის თემა

უჯრედის სტრუქტურული კომპონენტები: ბირთვი, რიბოსომა ,         ენდოპლაზმური ბადე, გოლჯის კომპლექსი.
სწავლების საფეხური/
დისციპლინა

საშუალო საფეხური 10 კლასი.
ბიოლოგია
მოსწავლეთა რაოდენობა
24 მოსწავლე
სსსმ არ არის.
აქტივობის მიზნები  და მისაღწევი შედეგები
     რამდენად  იცის მოსწავლემ უჯრედის სტრუქტურული კომპონენტების აგებულება და ფუნქციები .
 რამდენად შეუძლია შესაბამისობის დადგენა უჯრედის სტრუქტურულ კომპონენტებსა და მათ ფუნქციებს შორის.
სხვადასხვა უჯრედებისა და მათი სტრუქტურულ კომპენენტებს შორის მსგავსება განსხვავების დადგენა.
უჯრედის სტრუქტურულ კომპონენტებს შორის ურთიერთკავშირის დადგენა.უჯრედის, როგორც ერთი მთლიანი  სისტემის განხილვა.

გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეები  
  _აღწერენ  უჯრედის  სტრუქტურული კომპონენტების აგებულებასა და ფუნქციებს.
     -ახსნიან     შესაბამისობას  უჯრედის სტრუქტურულ კომპონენტებსა და       მათ        ფუნქციებს         შორის.
       -დაადგენენ უჯრედის სტრუქტურულ კომპონენტებს შორის ურთიერთკავშირს.
  -დაადგენენ     სხვადასხვა უჯრედებისა და მათ სტრუქტურულ კომპენენტებს  შორის  მსგავსება-  განსხვავებას , .
-           _მოსწავლეებს გამოუმუშავდებათ დაკვირვების ანალიზის, მსჯელობის, კვლევა-ძიების, კლასიფიცირების, მონაცემების ინტერპრეტირების    ,კრიტიკული აზროვნების, კომუნიკაციის, თანამშრომლობის უნარ-ჩვევები.  

ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები

ბიოლ.X.5.მოსწავლეს შეუძლია იმსჯელოს  უჯრედში მიმდინარე პროცესებზე და დაასაბუთოს მათი  მნიშვნელობა   ორგანიზმისათვის.
·          მსჯელობს უჯრედის სტრუქტურული კომპონენტების ურთიერთკავშირზე და განიხილავს უჯრედს, როგორც ერთ მთლიანს;


კვლ.X.1.მოსწავლეს შეუძლია განსაზღვროს კვლევის საგანი და კვლევის  ეტაპები.  
·          


თანმიმდევრობა
A  ფაზა




აქტივობა 1
 საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება
რეკომენდირებული დრო-  2წთ.
._ კლასში მოსწავლეთა დასწრების შემოწმება.
_გაკვეთილის თემის, მიზნის გაცნობა
_შესასვლელი ბილეთების დარიგება .
 შესასვლელი ბილეთებში მოცემული იქნება ორი კითხვა
   1.რა ვიცი ამ თემის შესახებ?  2.რისი გაგება მაინტერესებს?
აქტივობა 2-
 საშინაო დავალების შემოწმება
 რეკომენდირებული დრო- 2წთ
გამოკითხვას მოვახდენ ზეპირად.ერთი მოსწავლე პასუხობს, ხოლო სხვები ამოწმებენ განსხვავებული პასუხის შემთხვევაში მოსწავლეებს
უკუკავშირით   ვეხმარები, რომ სწორ ვარიანტამდე თვითონ შეძლონ მისვლა.
აქტივობა 3
მიზანი:  მოსწავლებში მოტივაციის ამაღლება
რეკომენდირებული დრო- 2წთ
ინტერესის გამოწვევის მიზნით გამოვიყენებ youtube -ზე წინასწარ მოძიებულ ვიდეო მასალას.გავაცნობ გაკვეთილის მიზანს.
  ეკრანზე  ვაჩვენებ ცხოველური, მცენარეული, სოკოს და ბაქტერიული უჯრედების გამოსახულებას. თხოვ ამოიცნონ მათგან პრო- და ეუკარიოტული უჯრედები
აქტივობა 4
მიზანი:    თემაზე ფოკუსირება და წინარე ცოდნის გააქტიურებ
რეკომენდირებული დრო- 3წთ
 თემაზე ფოკუსირებისა და წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზნით ვიყენებ   კითხვა-პასუხს .( გამოკითხვას ვახდენ  ჩხირების მეთოდით)
კითხვები:-
 კითხვები:-1.  რა არის უჯრედი?
2.როგორია უჯრედის აგებულება?
3.როგორიაპლაზმური მემბრანის აგებულება და რა კავშირშია მის ფუნქციასთან?
4 რა განსხვავებაა მცენარეულ უჯრედისა დაცხოველური უჯრედის გარე შრეს შორის ?
5.უჯრედის რომელი ორმემბრანიანი ორგანელები იცით?
6. .უჯრედის რომელი უმემბრანო ორგანელები იცით?


აქტივობა 5 ტექსტზე მუშაობა
-რეკომენდირებული დრო- 8წთ
მიზანი: ახალი  ცოდნის კონსტრუირება, მიღებული ინფორმაციის გაგება-გააზრება, იმ ახალი უნარ-ჩვევების განვითარება, რომელიც დაეხმარებმოსწავლეებს გაკვეთილის მესამე ფაზის წარმატებით დაძლევაშ
იმის შემდეგ რაც მოსწავლეები ჩამოაყალიბებენ ეუკარიოტული უჯრედისა თვის დამახასიათებელ კომპონენტებს მათ დავყოფ ჯგუფებად(ფერადი ფურცლების მეთოდით) და თითოეულ ჯგუფი მუშაობს ტექსტზე  თითო ჯგუფს მივცემ უჯრედის  თითო კომპონენტს
 1ჯგ.:ბირთვი და რიბოსომა
.2ჯგ.გლუვი ენდოპლაზმური ბადე
.3ჯგ ხორკლიანი ენდოპლაზმური ბადე
.4ჯგ.გოლჯის  კომპლექსი
   მოსწავლეების დავალებაა  დაამუშავონ  ტექსტში განხილული მასალა და მოიპოვონ ინფორმაცია უჯრედის ორგანელების ბირთვის, ენდოპლაზმური ბადის,გოლჯის აპარატის შესახებ.                                                                   
 და აკვირდნენ ვიდეო მასალაში  ზემოთ აღნიშნულ ორგანელებს დააკავშირონ ერთმანეთთან  მათი სტრუქტურა შესასრულებელ ფუნქციებთან და  წარმოადგინონ  ფლიგჩარტებზე  მმმ  სტრატეგიის გამოყენებით. .გააკეთონ პრეზენტაცია.
აქტივობა 6
პრეზენტაცია
-რეკომენდირებული დრო- 10წთ
თითოეული ჯგუფი მოახდენს პრეზენტაციას მათთვის მიცემულ ორგანელებზე. ჯგუფები  შეაფასებენ ერთმანეთს.შეფასების რუბრიკა წინასწარ მათ მიერაა შედგენილი.
აქტივობა7
-რეკომენდირებული დრო- 4წთ
მიზანი:-დაადგენენ     სხვადასხვა უჯრედებისა და მათ სტრუქტურულ კომპენენტებს  შორის  მსგავსება-  განსხვავებას.
მიკროსკოპის დახმარებით. განიხილავს მცენარეული და ცხოველური უჯრედის მუდმივ პრეპარატებს. მცენარეული და ცხოველური უჯრედის შედარებას წარმოადგენენ ვენის დიაგრამით .
აქტივობა8
მიზანი:გაკვეთილის შეჯამება
-რეკომენდირებული დრო- 4წთ
რეფლექსიის
 მიზნით უჩვენებ კლასს ზემოთ აღნიშნული ოთხი სა­ხის უჯრედის გადიდებულ გამოსახულებებებს და თხოვ ამოიცნონ უჯრედული
·         სტრუქტურები. ამოცნობის შემდეგ მათ უნდა შეავსონ ცხრი­ლი მოცემული ნიმუშის მიხედვით + დანიშნებით, ინდივიდუალურად, გაკვეთილზე შეძენილი ცოდნის საფუძველზე.
·         ბოლო ეტაპზე გამომაქვს შევსებული ცხრილის სწორი ვერსია და თხოვ მოსწავლეებს შეაფასონ თავიანთი ნამუშევარი.
აქტივობა 9
-რეკომენდირებული დრო-2წთ
 საშინაო დავალების მიცემა.
საშინაო დავალების მიცემის დროს გავითვალისწინებ სხვადასხვა დონის მოსწავლეების განსხვავებულ შესაძლებლობებს, ამიტომ მათ განსხვავებულ დავალებებს მივცემ.
აქტივობა 10
-რეკომენდირებული დრო-1წთ
გასასვლელი ბილეთების დარიგება
გასასვლელ ბილეთები საშუალებას მომცემს გავარკვიო მოსწავლეებს რა დარჩათ  გასარკვევი ახალი მასალიდან.,რა გავითვალისწინო მომდევნო გაკვეთილის დაგეგმვის დროს.
შეფასება:
-რეკომენდირებული დრო-2წთ
განმავითარებელი -შესასვლელი  ბილეთებით. თვითშეფასება.
განმსაზღვრელი-პრეზენტაციის შეფასება
                                გაკვეთილზე ჩართულობის შეფასება.
                                ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა
                                ტექსტზე მუშაობის შეფასების რუბრიკა
შეფასების რუბრიკები თან ახლავს.
პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა

პასუხობს თემას
1
ფლობს აუდიტორიას (იყენებს მიმიკას, ჟესტიკულაციას, ინტონაციას)
2
საუბრობს გამართულაი ენით და იყენებს შესაბამის ტერმინოლოგიას
2
სწორად იყენებს მმმ სტრატეგიას
2
ადარებს სხვადასხვა ტიპის უჯრედებს
1
იყენებს თვალსაჩინოებას
1
იცავს დროის ლიმიტს
1

                                               ტექსტზე მუშაობის შეფასების რუბრიკა

ტექსტში ახარასხებს ინფორმაციას
1
ამოიწერს, მონიშნავს და განმარტავს მთავარ სიტყვებს ცნებებს
3
ტექსტის დასამუშავებლად  და გასააზრებლად იყენებს სქემებს
3
მსჯელობს  და აკეთებს  შესაბამის დასკვნებს
3

                                    ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა

ჯგუფის ყველა წევრი ჩართულია
1
ჯგუფის წევრები უსმენენ ერთმანეთს
2
ჯგუფის წევრები თანამშრომლობენ
2
ჯგუფი პრეზენტაციისას წარმოადგენს მტკიცებას, მტკიცებულებასა და მსჯელობას
2
ჯგუფი პასუხობს  შე კითხვებს
2
ჯგუფი იცავს დროის ლიმიტს
1


გაკვეთილში ჩართულობის შეფასების რუბრიკა

ქულები და კრიტერიუმები
9-10
7-8
4-5-6
3-2-1
აქტიური მონაწილეობა
ყოველთვის მონაწილეობს  და ხშირად წარმართავს კიდეც საკლასო მსჯელობას
ყოველთვის მონაწილეობს
ხშირად მონაწილეობს
იშვიათად  ან საერთოდ არ მონაწილეობს
გამართუ
ლი და სწორი მეტყველე
ბა
გამართულად მეტყველებს, აქვს მდიდარი ლექსიკა და შემოქმედებითად იყენებს ენობრივ–გამომსახველობით საშუალებებს
გამართულად მეტყველებს და იყენებს მართებულ სინტაქსურ და გრამატიკულ კონსტრუქციებს
იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს. მეტ–ნაკლებად გამართუ
ლად საუბრობს
არ იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს
საკუთარი აზრის დასაბუთებულად წარმოდგენა
ყოველთვის დამაჯერებ
ლად და არგუმენტირბულად წარმოადგენს თავის მოსაზრებას
თითქმის ყოველთვის ასაბუთ
ბს
 საკუთარ მოსაზრებას
სირად ახერხებს საკუთარი აზრის დასაბუთე
ბას
უჭირს გამართულად საუბარი, ხშირად ვერ ასაბუთებს საკუთარ აზრს
სხვისი აზრის პატივისცემის დემონსტრირება
უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნო
ბით. კორექტუ
ლია და ამჟღავნებს სხვისი აზრის მიმართ პატივისცე
მას
უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრე
ბას გამოთ
ქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით.
უსმენს სხვებს და აცდის საუბრის დამთავრე
ბას
არ უსმენს სხვებს
და არ აცდის საუბრის დამთავრე
ბას

გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლის თვითშეფასების სქემა

 რა  იყო გაკვეთილზე შენთვის ყველაზე საინტერესო?
რა ისწავლე ამ გაკვეთილზე?
რა გააკეთე ამ გაკვეთილზე?
ვისთან ერთად იმუშავე?
რა გააკეთე კარგად? რა იყო შენი წარმატების მიზეზი?
რა ვერ გააკეთე კარგად?რა იყო შენი წარუმატებლობის მიზეზი?
რა გინდა, შემდეგში უკეთ გააკეთო?









”.









,



                                             

Comments

Popular posts from this blog

მიმართულების მიმცემი საკვანძო კითხვები